Ako funguje klimatizácia?

Ako funguje klimatizácia?

Niektorí z nás sa môžu pozastaviť nad tým, ako môže klimatizácia presne ochladiť miestnosť a prečo to dokáže klimatizácia tak efektívne.

Ako funguje klimatizácia?

Prevádzka klimatizácie je porovnateľná s prevádzkou vašej chladničky alebo mrazničky. Odoberá teplo z miestnosti a prenáša ho von. Pre vašu chladničku to znamená kuchyňu, ale pre klimatizáciu sa teplý vnútorný vzduch jednoducho odvádza von (klimatizácia s vonkajšou jednotkou alebo výfukovou hadicou). Odpadový vzduch je nahradený chladným vzduchom produkovaným klimatizáciou.

Ako klimatizácia ochladzuje vonkajší vzduch?

Kompresor s chladiacou kvapalinou . Vďaka teplu sa z tejto chladiacej kvapaliny stáva plyn, v ktorom sa zhromažďuje teplo zo vzduchu. Rovnako tak, že sa tento plyn posiela do kondenzátora, ktorý z plynu zase urobí kvapalinu, môže sa akumulované teplo uvoľňovať do vonkajšieho vzduchu. Tento proces sa opakuje, pokiaľ je klimatizácia zapnutá a funkčná.

Vlhkosť a vodná para

Keď sa vzduch ochladí, kondenzuje sa aj voda prítomná vo vzduchu. Klimatizácia tiež odvádza túto vodu von alebo ju uchováva v zásobníku. Nižšia vlhkosť vám tiež okamžite poskytne príjemnejší pocit, pretože čím je vlhší vzduch, tým ťažšie je vaše telo ochladzovať potením.

Klimatizácia a tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo a klimatizácia pracujú rovnakým spôsobom, len v opačnom poradí. Tepelné čerpadlo vháňa teplý vzduch do miestnosti zvonka. Niektoré klimatizačné zariadenia alebo tepelné čerpadlá sú navrhnuté tak, aby mohli chladiť aj vykurovať. To je ich výhoda pre váš domov alebo spoločnosť, pretože stačí nainštalovať jeden systém.