Mali by ste nainštalovať nástennej jednotky, alebo centrálnu klimatizáciu?

Mali by ste nainštalovať nástennej jednotky, alebo centrálnu klimatizáciu?

Ak žijete v dome, ktorý nemá klimatizáciu, spoliehanie sa na stropné ventilátory a ventilátory jednoducho nemusí stačiť na to, aby bola vaša rodina v najteplejších mesiacoch roka v pohodlí. Keďže sú nástenné jednotky a centrálna klimatizácia dve z najpopulárnejších spôsobov, ako efektívne chladiť váš domov, je dôležité naučiť sa výhody každého z nich, a keď jeden z nich urobí väčší zmysel ako druhý, skôr ako sa rozhodnete. Informácie uvedené nižšie vám poskytnú dobrý štart v procese rozhodovania.

Nástenná klimatizácia

Klimatizácia v jednej miestnosti umožňuje rýchlu a relatívne lacnú inštaláciu do prakticky každej miestnosti v domácnosti s oknom. Toto môže byť ideálne riešenie pre chladenie, keď potrebujete chladiť len rodinnú izbu, alebo spálňu, keď spíte v noci.

Z hľadiska nákladov môže byť cenovo dostupný spôsob, ako ochladiť miestnosť, v ktorej sa nachádzate, iba prevádzka jednej, alebo dvoch jednotiek. Tieto klimatizačné zariadenia sú tiež cenovo dostupnejšou možnosťou pre majiteľov domov

 

Centrálna klimatizácia

Centrálna klimatizácia je energeticky efektívnejší a cenovo dostupný spôsob, ako rýchlo ochladiť každú miestnosť v domácnosti. Tento systém sa spolieha na sieť potrubí, aby vytlačil vzduch zo zariadenia do každej miestnosti. Pretože pri inštalácii centrálneho vzduchu je zapojených viac komponentov ako v jednotkách s jednou miestnosťou, inštalácia môže trvať dlhšie, ale s objemnými okennými jednotkami nezmení vizuálne príťažlivosť vašich jednotlivých miestností.

Môže to však byť nákladovo efektívnejšia možnosť, keď si vaše potreby chladenia vyžadujú tri alebo viac samostatných miestností, pretože náklady na jednotky môžu takmer pokryť inštaláciu centrálneho vzduchového systému. Tiež použitie viac ako dvoch samostatných miestností naraz môže vyžadovať viac energie, než by používal váš centrálny vzduchový systém.

Faktory rozhodovania

Usporiadanie vášho domu vám môže pomôcť určiť, či je pre vás centrálna klimatizácia alebo jednolôžkové jednotky to pravé. Napríklad inštalácia centrálneho striedavého prúdu môže byť oveľa lacnejšia, ak už máte doma vynútené ohrievanie vzduchu a kanály sú v dobrom stave.

Na druhej strane, viacposchodový dom s veľmi obmedzeným priestorom medzi úrovňami nemusí mať bez výraznej obnovy dostatočný priestor pre potrubia. Keďže to môže stúpať o náklady na vašu inštaláciu, môže byť rozumnejšie držať sa jednotiek s jednou miestnosťou, aj keď nie sú energeticky najúčinnejšou možnosťou.

Predtým, ako sa rozhodnete v oboch smeroch, vždy stojí za to získať niekoľko odhadov od dodávateľov klimatizácie, aby ste mali lepšiu predstavu o nákladoch na inštaláciu centrálneho vzduchového systému. To vám môže pomôcť urobiť najlepšie možné finančné rozhodnutie, keď začnete určovať cenu za jednoposteľové izby.