Sprievodca čistením klimatizácie

Sprievodca čistením klimatizácie

Pripravte sa na letné horúčavy. Ak aj vy vlastníte klimatizáciu, môžete si všimnúť, že po náročnej prevádzke odsáva menej vzduchu a stáva sa pri chladení vášho domu menej účinná. Aj keď existuje celý rad vecí, ktoré by to mohli spôsobiť, ak sa chcete pokúsiť obnoviť svoju klimatizačnú kapacitu na plnú kapacitu, prvou vecou v zozname úloh by malo byť úplné a dôkladné čistenie.

Znečistená klimatizácia môže spôsobiť nepríjemný chlad, alebo naopak nedostatočný výkon. Moderné klimatizácie majú inštalovaný samočistiacu funkciu, ale nič nie je efektívnejšie ako správne manuálne čistenie rôznych kútov a častí vašej klimatizácie upchatej prachom a nečistotami.

Ako správne čistiť klimatizáciu

Čistenie vašej klimatizačnej jednotky nie je také ťažké, ako to môže zdať. Čistenie je pomerne jednoduché, a zvyčajne sa vykonáva počas jarnej servisnej prehliadky.

 

Čistenie cievok kondenzátora

V tomto prvom kroku a vo všetkých nasledujúcich krokoch budete musieť vypnúť zdroj elektriny pre klimatizáciu.  jednotky.

Na prístup a čistenie kondenzačných cievok klimatizácie musíte odstrániť vonkajšie puzdro, ktoré bude pravdepodobne vyžadovať skrutkovač. Po odstránení vonkajšieho krytu sa odstránia všetky ďalšie komponenty, ktoré bránia v prístupe k cievkam.

Nečistoty alebo špinu z povrchu sa očistia pomocou tvrdej kefy alebo prachovky a potom sa odstránia zachytené alebo spečené nečistoty pomocou vhodného čistiaceho prostriedku a po 10 alebo 15 minútach sa opláchnuté vodou (striekaním zvnútra). Skontrolujú sa aj všetky mechanické časti klimatizácie, ktoré ak je to potrebné servisný technik vymení.

 

 

Vyberte a vyčistite filtre

 

Po odstránení prednej mriežky na vnútornej klimatizačnej jednotke, sa odstráni  jeden panel s veľkými okami alebo dva menšie. Tieto filtračné panely sú primárnou obrannou líniou vašej klimatizácie proti rôznym vzduchom prenášaným zápachom, ako sú prach a baktérie. Znamená to však, že majú tendenciu sa neuveriteľne rýchlo znečistiť a upchať a je potrebné ich čistiť častejšie ako iné časti jednotky. Druhou stránkou je, že filtre sú najjednoduchšie čistiteľné.

Čistenie cievky ventilátora vnútornej jednotky

Toto je časť vnútornej jednotky, ktorá v skutočnosti rieši vyfukovanie studeného vzduchu z jednotky a do miestnosti, v ktorej slúži.  Pre prístup k cievke ventilátora, sa úplne odstrániť šasi vnútornej jednotky.

 

Ako opravím klimatizačnú jednotku?

Klimatizáciu najlepšie opravíte tak, že zavoláte autorizovaného servisného technika. Vaša klimatizácia vydrží dlhšie, ak sa zabezpečí správny servis.